Przejdź do głównej zawartości

Omlet z krewetkami w sosie BBQ


Wprawdzie obiecałam Wam na dzisiaj ciąg dalszy prezentacji PB2, ale nie chciałabym Was zanudzić orzechowym tematem, więc do orzechów wrócę jutro. Drugi powód jest taki, że nie mogłam się powstrzymać i nie pokazać Wam jak najszybciej wiosennego omletu, który udało mi się wykombinować w weekend - było piękne słońce, czego dowód możecie zobaczyć na ostatnich, mocno rozświetlonych zdjęciach. Wiem, że profesjonalny fotograf uznałby je za złej jakości i prześwietlone - ale dla mnie to słońce na talerzu i iskrzące od pięknej pogody kolory mają w sobie tyle optymizmu, że ma to dla mnie większe znaczenie niż brak profesjonalizmu :)

Dzisiaj omlet - wybuchowy. Banalnie prosty, nieziemsko pyszny, super zdrowy, sycący, z samych wzorcowych składników. Pomysł sam do mnie przydreptał :)

My więc ziołowy omlet, bazę z zieleniny, awokado zamiast dressingu a jako akcenty - ostry smak Ajvaru i słodko-pikantne krewetki w sosie BBQ Walden Farms. Polecam Wam korzystanie z tej zasady i przyrządzanie sobie omletów na śniadanie, gdy nie wiecie co zjeść. Takie porządne śniadanie od razu postawi Was na nogi.


Składniki 
/na 1 dużą porcję/
  • 3 jajka
  • zioła - u mnie rozmaryn, tymianek, suszony czosnek, pieprz, wędzona papryka (moja ulubiona przyprawa :)
  • mix sałat
  • 150g krewetek mrożonych
  • 4 łyżki sosu BBQ (u mnie BBQ Original Walden Farms)
  • 1/3 awokado
  • 3 łyżki Ajvaru
  • do posypania - natka pietruszki


Wartości odżywcze
Jeden omlet zawiera: 455kcal; 44g białka; 5,3g węglowodanów; 28g tłuszczu.


Sposób wykonania
Krewetki zalać gorącą wodą (z kranu, nie musi być wrzątek), odczekać 2 minuty i obrać je z ogonków. Wymieszać odsączone krewetki z sosem BBQ, usmażyć (krótko, żeby się nie zrobiły gumowate).
Jajka rozmieszać energicznie w misce, doprawić ziołami. Masę jajeczną wylać na rozgrzaną patelnię. Uwaga praktyczna - używam patelni do naleśników Tefala i nie muszę dodawać tłuszczu, bo nic do niej nie przywiera. Jeśli nie masz takiego zaufania do swojej patelni, wysmaruj ją 1 łyżeczką masła.
Wylać masę jajeczną i czekać. Nie ruszać! :) Gdy jajka się zetną i zerkając pod spód stwierdzisz, że są już złociste, przewróć omlet na drugą stronę. Nie bój się, że się rozpadnie - nawet jeśli, to co, przecież nie zmieni to smaku Twojego śniadania. Niejednokrotnie moje omlety malowniczo się rozpadały, nie należy się tym przejmować i przestrzegaj tylko jednej rady - rób to nad stołem albo nad kuchenką, nie nad podłogą. Bo jak chlapniesz omletem na ziemię... no, sami wiecie :)
Gotowy omlet zsunąć z patelni, posypać sałatami, na to rzucić krewetki, porozkładać kawałki awokado. Skropić kleksami Ajvaru, na koniec posypać pietruszką. Smacznego!



Komentarze

  1. Wygląda pięknie, kolorowo :) je się oczami..

    OdpowiedzUsuń
  2. W takich sytuacjach staje się jasne, jak ważny jest wygląd dania - niby zwykły omlet, a dzięki kolorom tak zachęcający, że można się czuć jak na królewskiej uczcie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo podoba mi się uniwersalny przepis. Dobry dla tych, którzy nie planują posiłków i stoją bezradnie wpatrując się we wnętrze swojej lodówki.

    OdpowiedzUsuń
  4. Tak, dokładnie o to chodziło :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Uniwersalny przelicznik kuchennych miar i wag czyli ile waży filiżanka mąki, ile to jest 1 oz oleju i jak przeliczyć F na C?

Wiem, że wiele spośród Was równie często jak ja sięga do anglojęzycznych przepisów. Niby każdy wie ile to uncja, ale gdy czytam przepis zawsze szukam w internecie kalkulatora miar i wag aby sprawdzić czy dobrze liczę. Podobnie z temperaturami pieczenia – tu akurat czuję się bardziej usprawiedliwiona, bo przeliczanie stopni Celsjusza na stopnie Fahrenheita jest nieco bardziej skomplikowane niż proste przemnożenie/podzielenie, ale i tak jest to wiedza na poziomie szkoły podstawowej ;) Aby ułatwić sobie i Wam raz na zawsze dopasowywanie przepisów anglosaskich do naszego systemu wag i miar objętości przygotowałam listę z odpowiednikami – korzystajcie :) z  Obj ętość - z fili żanki na mililitry (wielkości podane w filiżankach (cup), łyżkach (TS – tablespoon) lub łyżeczkach (ts – teaspoon)  1 filiżanka = 16 łyżek = 48 łyżeczek = 240 ml 3/4 filiżanki = 12 łyżek = 36 łyżeczek = 180 ml 2/3 filiżanki = 11 łyżek = 32 łyżeczki = 160 ml 1/2 filiżanki = 8 łyżek = 24 łyżeczki = 1

Lekkie sosy do makaronu z Lidla czyli na co warto polować w Tygodniu Włoskim

Pamiętacie zapewne, bo nie raz dałam się Wam poznać od tej strony, że jestem fanką zakupów w Lidlu. Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej składu produktów lista moich ulubionych produktów z Lidla musiała się nieco skurczyć, ale wciąż udaje mi się znaleźć czasami coś ciekawego. Dziś chciałabym się z Wami podzielić włoskimi sosami, które są od czasu do czasu dostępne - jak widać zaopatrzyłam się w pokaźny zapas bo ostatnio skończyły mi się szybciej niż sądziłam. Jeśli często jadacie mięso, makaron lub warzywa i nie macie pomysłu co do nich dodać, a chcecie, by było to szybkie, gotowe, dostępne od ręki i - co najważniejsze - o dobrym składzie, to zdecydowanie polecam Wam te sosy. Wśród produktów popularnych marek w cenach dobrze poniżej 10zł za słoik nie znalazłam dotąd produktu o tak dobrym składzie. Wybrałam 4 sosy, spośród których 3 mają raczej łagodny smak: Sugo alla Toscana - sos pomidorowy z wędzonym boczkiem Sugo alla Siciliana - sos pomidorowy z bakłażanem i serem Gr

Chleb jakiego nie znacie czyli jak wykorzystać pulpę z sokowirówki

O tym, że soki z warzyw są kopalnią cennych składników każdy wie (no, prawie każdy). O tym, że dość łatwo jest je zrobić wie ten, kto próbował. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy jest sens robić soki warzywne, skoro tak wielką część wykorzystanych warzyw trzeba wyrzucić? Gdyby ta część była kompletnie bezwartościowa a wszystkie cenne składniki kumulowały się w soku, nie byłoby problemu - ale tak nie jest! Pulpa pozostająca po zrobieniu soku z marchewki, buraczków czy selera jest tak samo, jeśli nie bardziej cenna niż sok. W procesie robienia soku z warzyw wszystkie węglowodany (głównie cukry) trafiają do soku - pozostała pulpa warzywna nie zawiera węglowodanów. Jednocześnie w soku z warzyw nie ma ani grama białka - całe białko pozostaje w pulpie! To oznacza, że pulpa jest uboga w proste węglowodany za to bogata w cenne białko :) W efekcie 1 kromka buraczkowego pieczywa ma mniej niż 1,5g węglowodanów i prawie 3,5g białka. Piękne proporcje! Wymyśliłam jak wykorz