Przejdź do głównej zawartości

Snickers light - z jabłkami i na bananowym spodzie

Czy zmodyfikowany przepis na ciasto snickers wciąż daje w efekcie ciasto snickers? Zapewne do pewnego stopnia tak - pozostawiam Wam odpowiedź na pytanie jak jest w tym wypadku, ale coś mi się zdaje, że bardzo mocno odbiegłam od wyjściowego przepisu chcąc go nieco odchudzić - co udało mi się wyśmienicie :)

A było to tak: w czasie gdy ja buszowałam po kulinarnych blogach, mój czteroletni Skarb zajrzał mi spod łokcia i wypatrzył sobie to ciasto - przyznaję, wygląda niesłychanie apetycznie, ale wizja zaoferowania dziecku (i sobie) ciasta mającego w sobie półtorej kostki masła przekracza moje granice akceptacji. Trzeba przyznać, że adres bloga jest niezwykle trafiony (d... rośnie) ;)

Jeśli nie jesteście fanami ciast snickersowych, zachęcam Was chociaż do wypróbowania przepisu na kruchy spód bananowy - jest naprawdę przepyszny! I ze względu na ów bananowy spód zgłaszam ten przepis do durszlakowej akcji bananowej. Pomimo, że nie zawiera proszku do pieczenia spód ładnie wyrasta - to przez połączenie się owsianego błonnika i wilgotnych bananów. Spód jest przypieczony na brązowo, z wierzchu i po bokach chrupiący, w środku wilgotny. Przez połączenie jabłek zapieczonych w wanilii i ciastek owsianych ciasto ma zimowy charakter.

Moje zmiany polegały na:
+ zamianie tradycyjnego kruchego ciasta opartego na mące i maśle kruchym pełnoziarnistym ciastem bananowym,
+ zamianie skondensowanej masy krówkowej w puszce na sos do deserów toffee dr. Oetkera,
+ rezygnacji z środkowej masy maślano-orzechowej i ograniczeniu się do samych orzechów na powierzchni ciasta,
+ zastąpieniu masy budyniowo-maślanej masą budyniowo-jabłkową.
W wyniku tych zmian oszczędność kalorii na jednym kawałku ciasta sięga 75% czyli 300kcal!!

Wartości odżywcze 1 kawałka (ciasto pokroiłam na 16 kawałków): 151kcal / 3g białka / 20,6g węglowodanów / 6,3g tłuszczu


Składniki na blachę o średnicy 26cm:
Kruche ciasto bananowe
2 średnie bardzo dojrzałe banany (260g bez skórki)
1 jajko
140g owsianych pełnoziarnistych ciastek Sante

Krem budyniowo-jabłkowy
420ml mlka 0,5% tłuszczu
1Ł cukru waniliowego
1 opakowanie budyniu bez cukru (użyłam waniliowego, ale następnym razem wybiorę kokosowy)
45g ciemnego cukru Demerara
50g masła


Wierzch
110g sosu deserowego toffee dr. Oetkera
30g orzechów włoskich (lub innych)

Przygotowanie
Budyń wymieszać z cukrem Demerara i cukrem waniliowym, zagotować według instrukcji na opakowaniu w zmniejszonej ilości mleka. Nakryć folią (aby nie stworzył się kożuch) i odstawić do ostudzenia. Do ciepłego, ale nie gorącego budyniu dodać masło i energicznie wymieszać do jego rozpuszczenia się.

Ciasteczka owsiane rozgnieść na proszek, wymieszać widelcem z jajkiem i rozgniecionymi bananami na jednolitą masę. Masą wyłożyć formę lub blachę (użyłam silikonowej), wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na 30 minut.

W międzyczasie część jabłek utrzeć na tarce o grubych oczkach a część pokroić w kostkę (uzyskamy niejednolitą konsystencję masy) i krótko poddusić mieszając - tak, aby jabłka puściły nieco soku, ale się nie przypaliły. Wymieszać podduszone jabłka z budyniem.

Wyjąć ciasto z piekarnika, wyłożyć na nie masę budyniową i piec jeszcze 12-15 minut w 180 stopniach.



Ciasto ostudzić, polać masą toffee i posypać lekko posiekanymi orzechami. Wstawić do lodówki na minimum 4 godziny i podawać dopiero gdy porządnie się schłodzi a masa budyniowa i toffee zetnie.



Komentarze

  1. Jestem zachwycona! Zdecydowanie Twoja wersja bardziej do mnie przemawia. Pozwolę sobie skorzystać z przepisu :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo się cieszę! Na pewno będzie Ci smakować :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo podoba mi się taka wersja! uwielbiam cisto Snickers, no ale wiadomo- to prawdziwa bomba, a tym się mozna zajadać ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo fajny przepis, na pewno wypróbuję:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Twoja wersja zdecydowanie zdrowsza:)) pozdrawiam!!

    OdpowiedzUsuń
  6. A ile jabłek? Ciasto jest kuszące, właśnie miałam się zabrać za zrobienie tego ciasta, ale nie podano ile ma byc jabłek? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jako pierwsza to wypatrzyłaś! Faktycznie, nie zwróciłam na to uwagi, zaraz poprawię - a jabłek było 3, średnie sztuki.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Uniwersalny przelicznik kuchennych miar i wag czyli ile waży filiżanka mąki, ile to jest 1 oz oleju i jak przeliczyć F na C?

Wiem, że wiele spośród Was równie często jak ja sięga do anglojęzycznych przepisów. Niby każdy wie ile to uncja, ale gdy czytam przepis zawsze szukam w internecie kalkulatora miar i wag aby sprawdzić czy dobrze liczę. Podobnie z temperaturami pieczenia – tu akurat czuję się bardziej usprawiedliwiona, bo przeliczanie stopni Celsjusza na stopnie Fahrenheita jest nieco bardziej skomplikowane niż proste przemnożenie/podzielenie, ale i tak jest to wiedza na poziomie szkoły podstawowej ;) Aby ułatwić sobie i Wam raz na zawsze dopasowywanie przepisów anglosaskich do naszego systemu wag i miar objętości przygotowałam listę z odpowiednikami – korzystajcie :) z  Obj ętość - z fili żanki na mililitry (wielkości podane w filiżankach (cup), łyżkach (TS – tablespoon) lub łyżeczkach (ts – teaspoon)  1 filiżanka = 16 łyżek = 48 łyżeczek = 240 ml 3/4 filiżanki = 12 łyżek = 36 łyżeczek = 180 ml 2/3 filiżanki = 11 łyżek = 32 łyżeczki = 160 ml 1/2 filiżanki = 8 łyżek = 24 łyżeczki = 1

Lekkie sosy do makaronu z Lidla czyli na co warto polować w Tygodniu Włoskim

Pamiętacie zapewne, bo nie raz dałam się Wam poznać od tej strony, że jestem fanką zakupów w Lidlu. Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej składu produktów lista moich ulubionych produktów z Lidla musiała się nieco skurczyć, ale wciąż udaje mi się znaleźć czasami coś ciekawego. Dziś chciałabym się z Wami podzielić włoskimi sosami, które są od czasu do czasu dostępne - jak widać zaopatrzyłam się w pokaźny zapas bo ostatnio skończyły mi się szybciej niż sądziłam. Jeśli często jadacie mięso, makaron lub warzywa i nie macie pomysłu co do nich dodać, a chcecie, by było to szybkie, gotowe, dostępne od ręki i - co najważniejsze - o dobrym składzie, to zdecydowanie polecam Wam te sosy. Wśród produktów popularnych marek w cenach dobrze poniżej 10zł za słoik nie znalazłam dotąd produktu o tak dobrym składzie. Wybrałam 4 sosy, spośród których 3 mają raczej łagodny smak: Sugo alla Toscana - sos pomidorowy z wędzonym boczkiem Sugo alla Siciliana - sos pomidorowy z bakłażanem i serem Gr

Chleb jakiego nie znacie czyli jak wykorzystać pulpę z sokowirówki

O tym, że soki z warzyw są kopalnią cennych składników każdy wie (no, prawie każdy). O tym, że dość łatwo jest je zrobić wie ten, kto próbował. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy jest sens robić soki warzywne, skoro tak wielką część wykorzystanych warzyw trzeba wyrzucić? Gdyby ta część była kompletnie bezwartościowa a wszystkie cenne składniki kumulowały się w soku, nie byłoby problemu - ale tak nie jest! Pulpa pozostająca po zrobieniu soku z marchewki, buraczków czy selera jest tak samo, jeśli nie bardziej cenna niż sok. W procesie robienia soku z warzyw wszystkie węglowodany (głównie cukry) trafiają do soku - pozostała pulpa warzywna nie zawiera węglowodanów. Jednocześnie w soku z warzyw nie ma ani grama białka - całe białko pozostaje w pulpie! To oznacza, że pulpa jest uboga w proste węglowodany za to bogata w cenne białko :) W efekcie 1 kromka buraczkowego pieczywa ma mniej niż 1,5g węglowodanów i prawie 3,5g białka. Piękne proporcje! Wymyśliłam jak wykorz