Przejdź do głównej zawartości

Drobiowy pasztet light - bez dodatku tłuszczu


3 tygodnie temu Izka z Palety smaku opublikowała przepis na pasztet z żurawiną - zachwycił mnie jego wygląd i od razu wrzuciłam go na listę przepisów do wypróbowania. Oczywiście musiałam wprowadzić swoje zmiany - udało mi się znacznie ograniczyć jego kaloryczność i zawartość tłuszczu i chociaż nie próbowałam wersji Izki, mogę dość butnie zadeklarować, że nie zaszkodziło to jego smakowi :) Zrezygnowałam też z żurawinowej galaretki z wierzchu, wolę pasztet bez dodatków, do którego mogę dodawać takie urozmaicenie, na jakie akurat mam ochotę.
Pasztet, pomimo znacznego ograniczenia ilości tłuszczu, bynajmniej nie jest suchy - część mięsa pochodzi z wątróbki kurczęcej i ta jest wystarczającym źródłem tłuszczu, użyłam też mięsa z całego kurczaka, odrzuciłam tylko skórę. Pasztet ma mocno mięsny, domowy aromat, doskonale nadaje się na kanapki. Pysznie smakuje z chrzanem, żurawiną, borówkami, ajvarem.
Muszę przyznać, że jednym z bodźców do upieczenia tego pasztetu był rzut oka na pasztet, którym zajada się codziennie znajomy z pracy - uwaga! - w ramach diety (sic!). Pasztet ów, którego nazwę litościwie przemilczę, zawiera 'aż' 37% mięsa drobiowego, w ramach którego znaczna część to MOM (mięso oddzielone mechanicznie - polecam filmiki na YouTubie na ten temat, wystarczy jeden, aby więcej nie sięgnąć po żaden produkt z zawartością tego czegoś). Postanowiłam udowodnić mu, że pasztet domowy nie tylko jest pyszny (w to akurat był skłonny uwierzyć), ale też bardzo łatwy do zrobienia - to pierwszy pasztet, który upiekłam i naprawdę zaskoczyło mnie jak mało pracy to wymaga!

Jak poprawiłam wartości odżywcze pasztetu
  • wątróbkę usmażyłam na oliwie a nie na maśle
  • zrezygnowałam z dodawania do pasztetu dodatkowego masła i polewania surowej masy pasztetowej masłem
  • wątróbkę oprószyłam przed smażeniem mąką razową zamiast białą
  • nie dodałam bułki tartej

Wartości odżywcze jednego plastra grubości 3/4cm o wadze 50g (ilość odpowiednia do posmarowania dwóch średniej wielkości kromek): 95kcal / 10,5g białka / 5g tłuszczu / 2,2g węglowodanów 

Składniki
/2 keksówki o długości 20cm/
  • 1 kurczak - mój ważył 1250g w stanie surowym, odrzuciłam 400g kości i skór po gotowaniu
  • 225g marchewki
  • 60g korzenia pietruszki
  • 120g korzenia selera
  • 540g wątróbki kurczęcej (nie indyczej)
  • 170g białej cebuli
  • 4 ząbki czosnku
  • 1 łyżka suszonego majeranku
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka pieprzu
  • 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • 2 jajka
  • 20g razowej mąki pszennej
  • 2 łyżki oliwy


Sposób wykonania
Kurczaka umyć, osuszyć, włożyć do dużego garnka, zalać wodą tak, aby cały kurczak był przykryty. Do garnka włożyć również obrane marchewki, pietruszkę i seler. Doprawić solą i pieprzem. Zagotować, gotować pod przykryciem na niewielkim ogniu przez godzinę do półtorej, w zależności od wielkości kurczaka.
Wyjąć mięso i warzywa z rosołu, pozostawić je do przestudzenia.
W tym czasie oprószyć wątróbkę mąką, doprawić solą i pieprzem. Posiekać cebulę, czosnek przecisnąć przez praskę. Rozgrzać oliwę na patelni i podsmażyć wątróbkę z czosnkiem i cebulą na złocisty kolor.
Kurczaka obrać ze skór, zdjąć mięso z kości.
W maszynce do mięsa zmielić wszystkie składniki tzn. warzywa z rosołu, mięso kurczaka oraz wątróbkę z cebulą.
Do masy dodać jajka, doprawić przyprawami, włożyć do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia lub do jednorazowej foremki aluminiowej (wówczas papier do pieczenia nie jest potrzebny). Nie ma potrzeby smarować papieru dodatkowym tłuszczem, pasztet nie będzie się do niego przyklejał. Przyciąć kawałek papieru do nakrycia pasztetu  - to bardzo ważne, pasztet pieczony bez przykrycia będzie miał spalony wierzch i będzie przesuszony!
Piec pasztet w 190 stopniach pod przykryciem przez 1 godzinę. Podawać po całkowitym wystygnięciu, a najlepiej po nocy spędzonej w lodówce - wówczas dopiero pasztet osiągnie swoją właściwą zwartą konsystencję.





Komentarze

  1. Raczej rzadko kiedy jem pasztety, niemniej dobrze jest mieć pod ręką przepis na zdrowszą wersję tego mięsnego przysmaku :) Myślę, że na porcję tego jednak bym się skusiła.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Whiness, ja w ogóle nie jadam pasztetów. Tego pewnie też bym nie zrobiła - nie byłoby okazji - gdyby nie to, że przeraził mnie skład pasztetu kolegi z pracy. Smakował mu btw - dziś przeszedł test i zdał go na piątkę.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Uniwersalny przelicznik kuchennych miar i wag czyli ile waży filiżanka mąki, ile to jest 1 oz oleju i jak przeliczyć F na C?

Wiem, że wiele spośród Was równie często jak ja sięga do anglojęzycznych przepisów. Niby każdy wie ile to uncja, ale gdy czytam przepis zawsze szukam w internecie kalkulatora miar i wag aby sprawdzić czy dobrze liczę. Podobnie z temperaturami pieczenia – tu akurat czuję się bardziej usprawiedliwiona, bo przeliczanie stopni Celsjusza na stopnie Fahrenheita jest nieco bardziej skomplikowane niż proste przemnożenie/podzielenie, ale i tak jest to wiedza na poziomie szkoły podstawowej ;) Aby ułatwić sobie i Wam raz na zawsze dopasowywanie przepisów anglosaskich do naszego systemu wag i miar objętości przygotowałam listę z odpowiednikami – korzystajcie :) z  Obj ętość - z fili żanki na mililitry (wielkości podane w filiżankach (cup), łyżkach (TS – tablespoon) lub łyżeczkach (ts – teaspoon)  1 filiżanka = 16 łyżek = 48 łyżeczek = 240 ml 3/4 filiżanki = 12 łyżek = 36 łyżeczek = 180 ml 2/3 filiżanki = 11 łyżek = 32 łyżeczki = 160 ml 1/2 filiżanki = 8 łyżek = 24 łyżeczki = 1

Lekkie sosy do makaronu z Lidla czyli na co warto polować w Tygodniu Włoskim

Pamiętacie zapewne, bo nie raz dałam się Wam poznać od tej strony, że jestem fanką zakupów w Lidlu. Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej składu produktów lista moich ulubionych produktów z Lidla musiała się nieco skurczyć, ale wciąż udaje mi się znaleźć czasami coś ciekawego. Dziś chciałabym się z Wami podzielić włoskimi sosami, które są od czasu do czasu dostępne - jak widać zaopatrzyłam się w pokaźny zapas bo ostatnio skończyły mi się szybciej niż sądziłam. Jeśli często jadacie mięso, makaron lub warzywa i nie macie pomysłu co do nich dodać, a chcecie, by było to szybkie, gotowe, dostępne od ręki i - co najważniejsze - o dobrym składzie, to zdecydowanie polecam Wam te sosy. Wśród produktów popularnych marek w cenach dobrze poniżej 10zł za słoik nie znalazłam dotąd produktu o tak dobrym składzie. Wybrałam 4 sosy, spośród których 3 mają raczej łagodny smak: Sugo alla Toscana - sos pomidorowy z wędzonym boczkiem Sugo alla Siciliana - sos pomidorowy z bakłażanem i serem Gr

Chleb jakiego nie znacie czyli jak wykorzystać pulpę z sokowirówki

O tym, że soki z warzyw są kopalnią cennych składników każdy wie (no, prawie każdy). O tym, że dość łatwo jest je zrobić wie ten, kto próbował. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy jest sens robić soki warzywne, skoro tak wielką część wykorzystanych warzyw trzeba wyrzucić? Gdyby ta część była kompletnie bezwartościowa a wszystkie cenne składniki kumulowały się w soku, nie byłoby problemu - ale tak nie jest! Pulpa pozostająca po zrobieniu soku z marchewki, buraczków czy selera jest tak samo, jeśli nie bardziej cenna niż sok. W procesie robienia soku z warzyw wszystkie węglowodany (głównie cukry) trafiają do soku - pozostała pulpa warzywna nie zawiera węglowodanów. Jednocześnie w soku z warzyw nie ma ani grama białka - całe białko pozostaje w pulpie! To oznacza, że pulpa jest uboga w proste węglowodany za to bogata w cenne białko :) W efekcie 1 kromka buraczkowego pieczywa ma mniej niż 1,5g węglowodanów i prawie 3,5g białka. Piękne proporcje! Wymyśliłam jak wykorz