Pamiętacie chleb orzechowo-nasienny, który pokazywałam Wam wiosną? Nawet jeżeli nie mieliście okazji zapoznać się z moją wersją, to zapewne mignął Wam gdzieś podobny przepis na innym blogu, bo wariacji tego chleba pojawiło się w tym sezonie sporo.
Chleb ten, choć przepyszny, miał dwie wady, które nie są obiektywne i nie dla każdego są wadami:
- jest dość kaloryczny i ma wysoką zawartość tłuszczu (ze względu na orzechy, są to więc zdrowe tłuszcze)- zawiera gluten (płatki/otręby pszenne)
Oczywiście można zastosować płatki lub otręby bezglutenowe, jednak w mojej rodzinie pojawiła się ostatnio potrzeba wypieków no-grain tzn. nie zawierających żadnych zbóż. Początkowo wydawało się to sporym wyzwaniem, ale po kilku tygodniach udało się problem jakoś okiełznać. W toku tych eksperymentów wyprodukowałam bezglutenową, a przy okazji znacznie lżejszą wersję słynnego chleba orzechowo-nasiennego, który:
- jest bezzbożowy - nie zawiera żadnych zbóż (mąk, otrębów, płatków)
- nie zawiera produktów pochodzenia zwierzęcego
- ma wysoką zawartość błonnika
- szybki i łatwy w przygotowaniu
- pyszny :)
Mąka dyniowa jest bardzo aromatyczna - na opakowaniu napisano, że jest nieco słodkawa, ja tego nie wyczuwam, moim zdaniem świetnie się nadaje do wypieków wytrawnych. Taka mąka to nic innego, jak zmielone nasiona dyni, tyle, że odtłuszczone. Odtłuszczanie następuje metodą wyciskania na zimno, czyli tak, jak tłoczone są oliwy z oliwek. Do tej pory testowałam ją w omlecie (smakowało w porządku, ale omlet nie był fotogeniczny, mówiąc oględnie) i w kruchych wytrawnych ciastkach pełniących funkcję chrupkiego pieczywa, w obu sprawdziła się dobrze. Mam też odtłuszczoną mąkę słonecznikową, a następnym razem skuszę się chyba na odtłuszczoną mąkę migdałową - ma prawie dwa razy mniej kalorii niż zwykła mąka migdałowa!
Jedna kromka gotowego chleba grubości 3/4cm ma 80kcal, zawiera 2,4g białka i tylko 3,5g węglowodanów. W porównaniu do poprzedniej wersji tego chleba kaloryczność udało się zmniejszyć o 20%, zawartość węglowodanów zmniejszyła się dwukrotnie. Wartości dla białka i tłuszczu nie zmienił się znacznie.
Co sądzicie o takich mąkach? Chcielibyście zobaczyć więcej przepisów z ich wykorzystaniem? Może macie sugestie w jakim daniu najchętniej zastąpilibyście mąkę pszenną takim zamiennikiem (pizza? gofry?).
Chleb orzechowo-nasienny (lekki i bezglutenowy)
Składniki
/1 keksówka 24 cm/
na 1 kromkę: 81kcal / 2,42g białka / 3,57g węglowodnów / 6,58g tłuszczu
- 135g nasion słonecznika (można zastąpić pestkami dyni w tej samej ilości)
- 110g niemielonego siemienia lnianego
- 65g orzechów laskowych (można zastąpić migdałami lub cashew w tej samej ilości)
- 200g odtłuszczonej mąki dyniowej
- 1 łyżeczka soli (nie zmniejszaj tej ilości, bo chleb będzie niedosolony)
- 1 łyżka syropu klonowego / syropu klonowego bez cukru
- 4 łyżki oliwy
- 350ml wody
- 15-20g psyllium
- W jednej misce wymieszaj wszystkie suche składniki oprócz psyllium.
- W drugiej misce wymieszaj oliwę, wodę i syrop klonowy.
- Połącz ze sobą składniki suche i mokre, początkowo mieszanie będzie łatwe, gdy mąka nasienna zacznie nasiąkać wilgocią stanie się trudniejsze - na tym etapie dodaj psyllium. Wymieszaj wszystko dokładnie łyżką, nie ma potrzeby stosować miksera. Masa będzie dość gęsta.
- Wyłóż keksówkę papierem do pieczenia (przy formie silikonowej to nie jest potrzebne) i przełóż do niej masę dokładnie ją ugniatając, tak by w środku nie zostało powietrze a składniki mogły się ze sobą związać. Zostaw masę do odstania na godzinę.
- Nagrzej piekarnik do 175 stopni, piecz chleb w foremce przez 20 minut. Po tym czasie wyjmij chleb z piekarnika, wyciągnij go z foremki i obróć do góry nogami kładąc na kratce piekarnika, ponownie wstaw do pieczenia na 35-40 minut - po tym czasie chlebek puknięty od spodu powinien wydawać głuchy dźwięk, jeśli tak nie jest, wstaw go jeszcze do piekarnika na 5-10 minut aby wytracił resztki wilgoci.
Pokrój chleb dopiero gdy całkowicie wystygnie, w przeciwnym razie będzie się rozpadał.
Zjedz chleb w przeciągu dwóch dni a jeśli planujesz jeść go dłużej - trzymaj w lodówce. Orzechowe wypieki są mniej trwałe niż tradycyjne wypieki z mąki.
Zjedz chleb w przeciągu dwóch dni a jeśli planujesz jeść go dłużej - trzymaj w lodówce. Orzechowe wypieki są mniej trwałe niż tradycyjne wypieki z mąki.
Wspaniały,pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję :)
UsuńWitaj,
UsuńW wykonaniu piszesz: "początkowo mieszanie będzie łatwe, gdy płatki owsiane zaczną nasiąkać..." a w podanych przez Ciebie składnikach nie widzę płatków owsianych? :)
Pozdrawiam
Słusznie - miałam oczywiście na myśli mąkę nasienną,dziękuję za spostrzegawczość!
Usuńczy może być jakaś inna mąka bezglutenowa?
OdpowiedzUsuńgryczana, ryżowa, bądź jaglana na przykład?
Jeśli użyjesz mąki ryżowej lub jaglanej, powinnaś dodać także jajko, przynajmniej jedno. Z ryżową mąką mam za małe dośiadczenie, więc nie podpowiem jak by się miała sprawdzać.
Usuń