Przejdź do głównej zawartości

Chleb orzechowo-nasienny w nowej odsłonie: lżejszy, bezglutenowy, bez zbóż


Pamiętacie chleb orzechowo-nasienny, który pokazywałam Wam wiosną? Nawet jeżeli nie mieliście okazji zapoznać się z moją wersją, to zapewne mignął Wam gdzieś podobny przepis na innym blogu, bo wariacji tego chleba pojawiło się w tym sezonie sporo.

Chleb ten, choć przepyszny, miał dwie wady, które nie są obiektywne i nie dla każdego są wadami:
- jest dość kaloryczny i ma wysoką zawartość tłuszczu (ze względu na orzechy, są to więc zdrowe tłuszcze)
- zawiera gluten (płatki/otręby pszenne)
Oczywiście można zastosować płatki lub otręby bezglutenowe, jednak w mojej rodzinie pojawiła się ostatnio potrzeba wypieków no-grain tzn. nie zawierających żadnych zbóż. Początkowo wydawało się to sporym wyzwaniem, ale po kilku tygodniach udało się problem jakoś okiełznać. W toku tych eksperymentów wyprodukowałam bezglutenową, a przy okazji znacznie lżejszą wersję słynnego chleba orzechowo-nasiennego, który:
  • jest bezzbożowy - nie zawiera żadnych zbóż (mąk, otrębów, płatków)
  • nie zawiera produktów pochodzenia zwierzęcego
  • ma wysoką zawartość błonnika
  • szybki i łatwy w przygotowaniu
  • pyszny :)
W porównaniu do poprzedniego przepisu zmieniłam stosunkowo niewiele - produkty pochodzenia zbożowego (otręby/płatki) zastąpiłam odtłuszczoną mąką dyniową, która ma ponad 2 razy mniej kalorii niż zwykła mąka pszenna, nawet pełnoziarnista i 10 razy mniej węglowodanów!! I tu ważna informacja dla fanów obgryzania przypieczonej skórki z bochenków chleba lub bułeczek: ten chleb cały smakuje jak rumiana skórka bułeczki z ziarenkami dyni! 

Mąka dyniowa jest bardzo aromatyczna - na opakowaniu napisano, że jest nieco słodkawa, ja tego nie wyczuwam, moim zdaniem świetnie się nadaje do wypieków wytrawnych. Taka mąka to nic innego, jak zmielone nasiona dyni, tyle, że odtłuszczone. Odtłuszczanie następuje metodą wyciskania na zimno, czyli tak, jak tłoczone są oliwy z oliwek. Do tej pory testowałam ją w omlecie (smakowało w porządku, ale omlet nie był fotogeniczny, mówiąc oględnie) i w kruchych wytrawnych ciastkach pełniących funkcję chrupkiego pieczywa, w obu sprawdziła się dobrze. Mam też odtłuszczoną mąkę słonecznikową, a następnym razem skuszę się chyba na odtłuszczoną mąkę migdałową - ma prawie dwa razy mniej kalorii niż zwykła mąka migdałowa!

Jedna kromka gotowego chleba grubości 3/4cm ma 80kcal, zawiera 2,4g białka i tylko 3,5g węglowodanów. W porównaniu do poprzedniej wersji tego chleba kaloryczność udało się zmniejszyć o 20%, zawartość węglowodanów zmniejszyła się dwukrotnie. Wartości dla białka i tłuszczu nie zmienił się znacznie.

Co sądzicie o takich mąkach? Chcielibyście zobaczyć więcej przepisów z ich wykorzystaniem? Może macie sugestie w jakim daniu najchętniej zastąpilibyście mąkę pszenną takim zamiennikiem (pizza? gofry?).

Chleb orzechowo-nasienny (lekki i bezglutenowy)

Pomysł: FitFoodFan

Składniki 

/1 keksówka 24 cm/


na 1 kromkę: 81kcal / 2,42g białka / 3,57g węglowodnów / 6,58g tłuszczu


  • 135g nasion słonecznika (można zastąpić pestkami dyni w tej samej ilości)
  • 110g niemielonego siemienia lnianego
  • 65g orzechów laskowych (można zastąpić migdałami lub cashew w tej samej ilości)
  • 200g odtłuszczonej mąki dyniowej
  • 1 łyżeczka soli (nie zmniejszaj tej ilości, bo chleb będzie niedosolony)
  • 1 łyżka syropu klonowego / syropu klonowego bez cukru
  • 4 łyżki oliwy 
  • 350ml wody
  • 15-20g psyllium 

Wykonanie

  • W jednej misce wymieszaj wszystkie suche składniki oprócz psyllium.
  • W drugiej misce wymieszaj oliwę, wodę i syrop klonowy.
  • Połącz ze sobą składniki suche i mokre, początkowo mieszanie będzie łatwe, gdy mąka nasienna zacznie nasiąkać wilgocią stanie się trudniejsze - na tym etapie dodaj psyllium. Wymieszaj wszystko dokładnie łyżką, nie ma potrzeby stosować miksera. Masa będzie dość gęsta.
  • Wyłóż keksówkę papierem do pieczenia (przy formie silikonowej to nie jest potrzebne) i przełóż do niej masę dokładnie ją ugniatając, tak by w środku nie zostało powietrze a składniki mogły się ze sobą związać. Zostaw masę do odstania na godzinę. 
  • Nagrzej piekarnik do 175 stopni, piecz chleb w foremce przez 20 minut. Po tym czasie wyjmij chleb z piekarnika, wyciągnij go z foremki i obróć do góry nogami kładąc na kratce piekarnika, ponownie wstaw do pieczenia na 35-40 minut - po tym czasie chlebek puknięty od spodu powinien wydawać głuchy dźwięk, jeśli tak nie jest, wstaw go jeszcze do piekarnika na 5-10 minut aby wytracił resztki wilgoci.
Pokrój chleb dopiero gdy całkowicie wystygnie, w przeciwnym razie będzie się rozpadał.

Zjedz chleb w przeciągu dwóch dni a jeśli planujesz jeść go dłużej - trzymaj w lodówce. Orzechowe wypieki są mniej trwałe niż tradycyjne wypieki z mąki.

Komentarze

  1. Odpowiedzi
    1. Witaj,
      W wykonaniu piszesz: "początkowo mieszanie będzie łatwe, gdy płatki owsiane zaczną nasiąkać..." a w podanych przez Ciebie składnikach nie widzę płatków owsianych? :)

      Pozdrawiam

      Usuń
    2. Słusznie - miałam oczywiście na myśli mąkę nasienną,dziękuję za spostrzegawczość!

      Usuń
  2. czy może być jakaś inna mąka bezglutenowa?
    gryczana, ryżowa, bądź jaglana na przykład?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli użyjesz mąki ryżowej lub jaglanej, powinnaś dodać także jajko, przynajmniej jedno. Z ryżową mąką mam za małe dośiadczenie, więc nie podpowiem jak by się miała sprawdzać.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Uniwersalny przelicznik kuchennych miar i wag czyli ile waży filiżanka mąki, ile to jest 1 oz oleju i jak przeliczyć F na C?

Wiem, że wiele spośród Was równie często jak ja sięga do anglojęzycznych przepisów. Niby każdy wie ile to uncja, ale gdy czytam przepis zawsze szukam w internecie kalkulatora miar i wag aby sprawdzić czy dobrze liczę. Podobnie z temperaturami pieczenia – tu akurat czuję się bardziej usprawiedliwiona, bo przeliczanie stopni Celsjusza na stopnie Fahrenheita jest nieco bardziej skomplikowane niż proste przemnożenie/podzielenie, ale i tak jest to wiedza na poziomie szkoły podstawowej ;) Aby ułatwić sobie i Wam raz na zawsze dopasowywanie przepisów anglosaskich do naszego systemu wag i miar objętości przygotowałam listę z odpowiednikami – korzystajcie :) z  Obj ętość - z fili żanki na mililitry (wielkości podane w filiżankach (cup), łyżkach (TS – tablespoon) lub łyżeczkach (ts – teaspoon)  1 filiżanka = 16 łyżek = 48 łyżeczek = 240 ml 3/4 filiżanki = 12 łyżek = 36 łyżeczek = 180 ml 2/3 filiżanki = 11 łyżek = 32 łyżeczki = 160 ml 1/2 filiżanki = 8 łyżek = 24 łyż...

Lekkie sosy do makaronu z Lidla czyli na co warto polować w Tygodniu Włoskim

Pamiętacie zapewne, bo nie raz dałam się Wam poznać od tej strony, że jestem fanką zakupów w Lidlu. Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej składu produktów lista moich ulubionych produktów z Lidla musiała się nieco skurczyć, ale wciąż udaje mi się znaleźć czasami coś ciekawego. Dziś chciałabym się z Wami podzielić włoskimi sosami, które są od czasu do czasu dostępne - jak widać zaopatrzyłam się w pokaźny zapas bo ostatnio skończyły mi się szybciej niż sądziłam. Jeśli często jadacie mięso, makaron lub warzywa i nie macie pomysłu co do nich dodać, a chcecie, by było to szybkie, gotowe, dostępne od ręki i - co najważniejsze - o dobrym składzie, to zdecydowanie polecam Wam te sosy. Wśród produktów popularnych marek w cenach dobrze poniżej 10zł za słoik nie znalazłam dotąd produktu o tak dobrym składzie. Wybrałam 4 sosy, spośród których 3 mają raczej łagodny smak: Sugo alla Toscana - sos pomidorowy z wędzonym boczkiem Sugo alla Siciliana - sos pomidorowy z bakłażanem i serem Gr...

Chleb jakiego nie znacie czyli jak wykorzystać pulpę z sokowirówki

O tym, że soki z warzyw są kopalnią cennych składników każdy wie (no, prawie każdy). O tym, że dość łatwo jest je zrobić wie ten, kto próbował. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy jest sens robić soki warzywne, skoro tak wielką część wykorzystanych warzyw trzeba wyrzucić? Gdyby ta część była kompletnie bezwartościowa a wszystkie cenne składniki kumulowały się w soku, nie byłoby problemu - ale tak nie jest! Pulpa pozostająca po zrobieniu soku z marchewki, buraczków czy selera jest tak samo, jeśli nie bardziej cenna niż sok. W procesie robienia soku z warzyw wszystkie węglowodany (głównie cukry) trafiają do soku - pozostała pulpa warzywna nie zawiera węglowodanów. Jednocześnie w soku z warzyw nie ma ani grama białka - całe białko pozostaje w pulpie! To oznacza, że pulpa jest uboga w proste węglowodany za to bogata w cenne białko :) W efekcie 1 kromka buraczkowego pieczywa ma mniej niż 1,5g węglowodanów i prawie 3,5g białka. Piękne proporcje! Wymyśliłam jak wykorz...