Przejdź do głównej zawartości

Lekkie kremowe risotto z bazylią i krewetkami

Przedstawiam Wam dziś danie, które często gości na moi stole i warte jest polecenia z wielu powodów.
Pi pierwsze - jest najzwyczajniej w świecie pyszne. Smaki krewetek i bazylii oraz kremowego sosu świetnie się ze sobą łączą tworząc lekką kompozycję smakową, orzeźwiającą, ale dobrze zbalansowaną, w której żaden smak nie wysuwa się zbytnio na pierwszy plan. Jest więc kwaskowatość cytryny, ale zrównoważona słodką śmietanką, jest nuta bazylii, której świetnie wtóruje morski smak krewetek.
Danie bardzo wdzięczni prezentuje się na stole - z tego powodu chętnie przygotowuję je dla gości, bo efektowne danie to świetny początek udanego spotkania towarzyskiego. Tym chętniej je przyrządzam, że robi się je łatwo i szybko, wystarczy jedna duża patelnia i drewniana łyżka do mieszania risotta.
I wreszcie - dla mnie jeden z istotniejszych argumentów przemawiający za tym risotto, ale być może nie dla wszystkich z Was, dlatego wspominam o nim na końcu - danie jest lekkie. Jedna porcja to - w zależności od wykorzystanych składników (wartości % tłuszczu w  śmietanie, ilości krewetek) od 280 do 340 kcal. Mimo, że na pierwszy rzut oka może wydawać się niewielka - zapewniam, że świetnie zaspokaja nawet męski głód (sprawdzone w praktyce :) ).


Wykonanie risotta jest proste i czyha w nim tylko jedna niewielka pułapka - postarajcie się nie przypalić cebulki szkliwiąc ją n patelni, bo gdy zbrązowieje, gotowe risotto będzie miało bury a nie złocisty kolor.Nie ma to na szczęście wpływu na smak, więc konsekwencje zbytniego przysmażenia cebulki nie są zbyt groźne :)


Risotto z Bazylią i Krewetkami

Pomysł: FitFoodFan 
Wartości odżywcze 1 porcji: 340kcal, 21g białka, 43g węglowodanów, 9,5g tłuszczu

Składniki 
/2 porcje/
  • 2 łyżki oliwy
  • 100g białej cebuli
  • 2 ząbki czosnku
  • 100g ryżu do risotto*
  • 100ml wina białego
  • 500ml bulionu
  • szczypiorek
  • 250g krewetek
  • 30g śmietany 18%**
  • sok i skórka z cytryny
  • bazylia - świeże listki
  • sól, pieprz
* Dla wersji niskowęglowodanowej można użyć ryżu proteinowego np. od Ciao Carb
** Zamiast śmietany 18% można użyć śmietanki do kawy 10% - danie będzie nieco słodsze, delikatniejsze w smaku, ale też nieco rzadsze, o mniej kremowej konsystencji.

Wykonanie 
  • Poszatkowaną cebulę i przeciśnięty przez praskę czosnek zeszklić na oliwie (nie przypalić bo risotto będzie miało brzydki kolor!!).
  • Dodać suchy ryż, mieszać 2 minutki, aż ryż wchłonie oliwę i puszczony przez cebulę sok.
  • Dolać wino - jednym chlustem.
  • Gdy wino wyparuje, partiami przez 15 minut dolewać bulion, po 1-2 chochelki.
  • Dodać posiekany szczypiorek, krewetki i śmietanę, gotować jeszcze 5 minut na niewielkim ogniu.
  • Na koniec dodać sok z cytryny.
  • Danie udekorować na talerzach całymi listkami bazylii i skórką start z cytryny - można zetrzeć na tarce na drobnych oczkach, ja użyłam specjalnego urządzenia do robienia ozdobnych zawijasów ze skórki cytrynowej.

Polecam to danie szczególnie na letnią porę roku, gdy nie zawsze mamy ochotę na gorący obiad,  dodanie mu orzeźwiającej nuty cytryny i bazylii sprawia, że właśnie w słoneczne dni danie to smakuje wyjątkowo dobrze.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Uniwersalny przelicznik kuchennych miar i wag czyli ile waży filiżanka mąki, ile to jest 1 oz oleju i jak przeliczyć F na C?

Wiem, że wiele spośród Was równie często jak ja sięga do anglojęzycznych przepisów. Niby każdy wie ile to uncja, ale gdy czytam przepis zawsze szukam w internecie kalkulatora miar i wag aby sprawdzić czy dobrze liczę. Podobnie z temperaturami pieczenia – tu akurat czuję się bardziej usprawiedliwiona, bo przeliczanie stopni Celsjusza na stopnie Fahrenheita jest nieco bardziej skomplikowane niż proste przemnożenie/podzielenie, ale i tak jest to wiedza na poziomie szkoły podstawowej ;) Aby ułatwić sobie i Wam raz na zawsze dopasowywanie przepisów anglosaskich do naszego systemu wag i miar objętości przygotowałam listę z odpowiednikami – korzystajcie :) z  Obj ętość - z fili żanki na mililitry (wielkości podane w filiżankach (cup), łyżkach (TS – tablespoon) lub łyżeczkach (ts – teaspoon)  1 filiżanka = 16 łyżek = 48 łyżeczek = 240 ml 3/4 filiżanki = 12 łyżek = 36 łyżeczek = 180 ml 2/3 filiżanki = 11 łyżek = 32 łyżeczki = 160 ml 1/2 filiżanki = 8 łyżek = 24 łyżeczki = 1

Lekkie sosy do makaronu z Lidla czyli na co warto polować w Tygodniu Włoskim

Pamiętacie zapewne, bo nie raz dałam się Wam poznać od tej strony, że jestem fanką zakupów w Lidlu. Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej składu produktów lista moich ulubionych produktów z Lidla musiała się nieco skurczyć, ale wciąż udaje mi się znaleźć czasami coś ciekawego. Dziś chciałabym się z Wami podzielić włoskimi sosami, które są od czasu do czasu dostępne - jak widać zaopatrzyłam się w pokaźny zapas bo ostatnio skończyły mi się szybciej niż sądziłam. Jeśli często jadacie mięso, makaron lub warzywa i nie macie pomysłu co do nich dodać, a chcecie, by było to szybkie, gotowe, dostępne od ręki i - co najważniejsze - o dobrym składzie, to zdecydowanie polecam Wam te sosy. Wśród produktów popularnych marek w cenach dobrze poniżej 10zł za słoik nie znalazłam dotąd produktu o tak dobrym składzie. Wybrałam 4 sosy, spośród których 3 mają raczej łagodny smak: Sugo alla Toscana - sos pomidorowy z wędzonym boczkiem Sugo alla Siciliana - sos pomidorowy z bakłażanem i serem Gr

Chleb jakiego nie znacie czyli jak wykorzystać pulpę z sokowirówki

O tym, że soki z warzyw są kopalnią cennych składników każdy wie (no, prawie każdy). O tym, że dość łatwo jest je zrobić wie ten, kto próbował. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy jest sens robić soki warzywne, skoro tak wielką część wykorzystanych warzyw trzeba wyrzucić? Gdyby ta część była kompletnie bezwartościowa a wszystkie cenne składniki kumulowały się w soku, nie byłoby problemu - ale tak nie jest! Pulpa pozostająca po zrobieniu soku z marchewki, buraczków czy selera jest tak samo, jeśli nie bardziej cenna niż sok. W procesie robienia soku z warzyw wszystkie węglowodany (głównie cukry) trafiają do soku - pozostała pulpa warzywna nie zawiera węglowodanów. Jednocześnie w soku z warzyw nie ma ani grama białka - całe białko pozostaje w pulpie! To oznacza, że pulpa jest uboga w proste węglowodany za to bogata w cenne białko :) W efekcie 1 kromka buraczkowego pieczywa ma mniej niż 1,5g węglowodanów i prawie 3,5g białka. Piękne proporcje! Wymyśliłam jak wykorz