Przejdź do głównej zawartości

Sernik nowojorski - 2 przepisy w 1 - Full Wypas & Ultra Light


Wracam do testu dietetycznego - czyli sprawdzania w praktyce tezy, że niedietetyczne jest lepsze niż light. Pokazywałam Wam już buraczany torcik czekoladowy (rzadko mi się to zdarza, ale gdy go sobie przypominam naprawdę cieknie mi ślinka...), który był tym lżejszym ciastem z zaserwowanych nieświadomym testu gościom (nieświadomym do czasu, na koniec oczywiście wprowadziłam ich w temat, żeby poznać ich opinie).
Drugie z ciast to sernik nowojorski - ciasto przepyszne, wbrew pozorom proste w przygotowaniu, ale trzeba je zrobić z wyprzedzeniem. Klasyczny wypiek obecny w każdej nowojorskiej cukierni. Na blogach można znaleźć liczne wariacje poprawiające lub urozmaicające go, ale moim zdaniem balans słodyczy, kwaskowatości, gładkości smaku w tym cieście jest tak perfekcyjny, że żal zabijać tę równowagę dodatkami. 

Co różni sernik nowojorski od innych serników:
  • jest pieczony w kąpieli wodnej (nie bójcie się, to tylko groźnie brzmi)
  • oprócz sera, w jego masie jest także śmietana
Są dwie podstawowe wersje tego ciasta - podawana z karmelem oraz smarowana kwaśną śmietaną. Jak przystało na wersję full wypas - wybrałam opcję karmelową, a właściwie kajmakową.
Wiem, że większość z Was zagląda na tego bloga w poszukiwaniu lekkich, a nie rozpasanych przepisów ;) dlatego tym razem podam przepis "2 w 1" i zestawię ze sobą przepis w wersji pełnokalorycznej i taki, z którego zwykle sama korzystam, w lżejszym wydaniu.

Uwaga - warto doczytać przepis do końca ;)





Sernik nowojorski z kajmakiem lub karmelem - wersja ultra light i full wypas

Pomysł: FitFoodFan 
Składniki 
Kursywą podałam składniki stosowane przeze mnie w wersji light tego ciasta 
  • 80g masła / 2 banany
  • 200g ciastek typu digestive / 100g ciastek digestive + 30g płatków owsianych*
  • 1kg twarogu 18% tłuszczu / 1kg twarogu 4%, ale uwaga - z firmy OZO, jest bardziej zwarty niż jakikolwiek inny jakiego próbowałam i z nim sernik się nie rozpływa ani nie rozpada
  • 200g cukru / 120g
  • 30g mąki ziemniaczanej / bez zmian
  • 2Ł soku z cytryny / bez zmian
  • 5 jajek / 2 jajka + 1 żółtko
  • 200g śmietany 22% / 200g śmietany 12% gęstej
* Zmniejszenie ilości ciastek nie ma najmniejszej szkody dla ciasta - przy 200g krucha podstawa jest bardzo gruba - ale jak wypas, to wypas

Dodatkowo

Wykonanie 
  • Ciastka rozgnieść na drobno (a płatki owsiane zmielić) i wymieszać z roztopionym masłem (lub odpowiednio z rozgniecionym widelcem bananem)
  • Tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia, ciasteczkową masę wygnieść palcami w formie, schłodzić minimum pół godziny w lodówce.
  • Wszystkie składniki masy sernikowej umieścić w misce i zmiksować na wolniutkich obrotach lub wymieszać łyżką/widelcem - starać się jak najmniej napowietrzyć masę (inaczej sernik najpierw urośnie a potem opadnie tworząc brzydkie dziury i spękania).
  • Masę sernikową wylać na schłodzony ciasteczkowy spód.
  • Formę owinąć folią aluminiową, żeby zabezpieczyć ciasto przed dostaniem się do niego wody w czasie pieczenia. Umieścić formę w naczyniu żaroodpornym i nalać do niego wrzącej wody do wysokości masy sernikowej.
  • Piekarnik nagrzać do 180 stopni, wstawić formę z sernikiem i piec 10 minut. Po tym czasie obniżyć temperaturę do 110 stopni i piec dodatkowe 30-40 minut, aż sernik będzie z wierzchu mocno ścięty i będzie miał wyraźnie zbitą strukturę.
  • Studzić minimum godzinę w lekko uchylonym piekarniku, następnie wyjąć z formy i ostudzić do końca.
  • Smarowanie masą:
    • kajmak podgrzewać krótko, na raty (żeby się nie spalił) w mikrofalówce, seriami po maksymalnie 30 sekund, w przerwach mieszać. Gdy będzie miał smarowalną konsystencję, szybciutko rozsmarować go po powierzchni sernika, można zrobić ozdobne wzorki i zawijasy.
    • dip karmelowy Walden Farms nie wymaga podgrzewania, po prostu rozsmarować po powierzchni ciasta.
  • Ciasto wstawić do lodówki na minimum 8 godzin. Musi się porządnie schłodzić, wtedy jest najsmaczniejsze.

A teraz smaczek dla cierpliwych, którzy doczytali post do końca - różnice w wartościach kalorycznych kawałka ciasta (kroiłam na 12 kawałków)

Wartości odżywcze 1 kawałka FullWypas493kcal, 12,4g białka, 46,1g węglowodanów, 36,5g tłuszczu
Wartości odżywcze 1 kawałka UltraLight215kcal, 9,5g białka, 26,1g węglowodanów, 8,6g tłuszczu


    Komentarze

    1. wersja ultra light podbiła moje serce!

      OdpowiedzUsuń
    2. ile ja się narobiła już nowojorskich w wersji full wypas i light:) chyba dlatego, że są takie proste- wszystko di miski, mieszamy, pieczemy:) też zawsze robię Z wyprzedzeniem. moją wersję light (klasyczną i dyniową) niebawem będzie można zobaczyć na kanale- robię w niej jeszcze więcej zamieszania niż Ty (o dziwo, bo jesteś Mistrzynią dietetycznej zadymy:P)

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Mistrzyni dietetycznej zadymy? Przecudne określenie, uwielbiam Cię :) ! Czekam na dyniowego nowojorczyka w Twoim wydaniu!

        Usuń
    3. Ja najbardziej lubię ze śmietaną na wierzchu... Ale z karmelem też musi być pysznie :)

      OdpowiedzUsuń
    4. Odchudzony dyniowy nowojorski już jest-zapraszam do mnie:)

      OdpowiedzUsuń
    5. Super ten sernik, ślinka cieknie!!!!
      I Twój fantastyczny blog dodaję do obserwowanych :D i będę zaglądać !!!

      OdpowiedzUsuń

    Prześlij komentarz

    Popularne posty z tego bloga

    Uniwersalny przelicznik kuchennych miar i wag czyli ile waży filiżanka mąki, ile to jest 1 oz oleju i jak przeliczyć F na C?

    Wiem, że wiele spośród Was równie często jak ja sięga do anglojęzycznych przepisów. Niby każdy wie ile to uncja, ale gdy czytam przepis zawsze szukam w internecie kalkulatora miar i wag aby sprawdzić czy dobrze liczę. Podobnie z temperaturami pieczenia – tu akurat czuję się bardziej usprawiedliwiona, bo przeliczanie stopni Celsjusza na stopnie Fahrenheita jest nieco bardziej skomplikowane niż proste przemnożenie/podzielenie, ale i tak jest to wiedza na poziomie szkoły podstawowej ;) Aby ułatwić sobie i Wam raz na zawsze dopasowywanie przepisów anglosaskich do naszego systemu wag i miar objętości przygotowałam listę z odpowiednikami – korzystajcie :) z  Obj ętość - z fili żanki na mililitry (wielkości podane w filiżankach (cup), łyżkach (TS – tablespoon) lub łyżeczkach (ts – teaspoon)  1 filiżanka = 16 łyżek = 48 łyżeczek = 240 ml 3/4 filiżanki = 12 łyżek = 36 łyżeczek = 180 ml 2/3 filiżanki = 11 łyżek = 32 łyżeczki = 160 ml 1/2 filiżanki = 8 łyżek = 24 łyżeczki = 1

    Lekkie sosy do makaronu z Lidla czyli na co warto polować w Tygodniu Włoskim

    Pamiętacie zapewne, bo nie raz dałam się Wam poznać od tej strony, że jestem fanką zakupów w Lidlu. Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej składu produktów lista moich ulubionych produktów z Lidla musiała się nieco skurczyć, ale wciąż udaje mi się znaleźć czasami coś ciekawego. Dziś chciałabym się z Wami podzielić włoskimi sosami, które są od czasu do czasu dostępne - jak widać zaopatrzyłam się w pokaźny zapas bo ostatnio skończyły mi się szybciej niż sądziłam. Jeśli często jadacie mięso, makaron lub warzywa i nie macie pomysłu co do nich dodać, a chcecie, by było to szybkie, gotowe, dostępne od ręki i - co najważniejsze - o dobrym składzie, to zdecydowanie polecam Wam te sosy. Wśród produktów popularnych marek w cenach dobrze poniżej 10zł za słoik nie znalazłam dotąd produktu o tak dobrym składzie. Wybrałam 4 sosy, spośród których 3 mają raczej łagodny smak: Sugo alla Toscana - sos pomidorowy z wędzonym boczkiem Sugo alla Siciliana - sos pomidorowy z bakłażanem i serem Gr

    Chleb jakiego nie znacie czyli jak wykorzystać pulpę z sokowirówki

    O tym, że soki z warzyw są kopalnią cennych składników każdy wie (no, prawie każdy). O tym, że dość łatwo jest je zrobić wie ten, kto próbował. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy jest sens robić soki warzywne, skoro tak wielką część wykorzystanych warzyw trzeba wyrzucić? Gdyby ta część była kompletnie bezwartościowa a wszystkie cenne składniki kumulowały się w soku, nie byłoby problemu - ale tak nie jest! Pulpa pozostająca po zrobieniu soku z marchewki, buraczków czy selera jest tak samo, jeśli nie bardziej cenna niż sok. W procesie robienia soku z warzyw wszystkie węglowodany (głównie cukry) trafiają do soku - pozostała pulpa warzywna nie zawiera węglowodanów. Jednocześnie w soku z warzyw nie ma ani grama białka - całe białko pozostaje w pulpie! To oznacza, że pulpa jest uboga w proste węglowodany za to bogata w cenne białko :) W efekcie 1 kromka buraczkowego pieczywa ma mniej niż 1,5g węglowodanów i prawie 3,5g białka. Piękne proporcje! Wymyśliłam jak wykorz