Przejdź do głównej zawartości

Pizza niskowęglowodanowa słonecznikowo-fistaszkowa i kolejny test dodatków spożywczych - tym razem z gumą guar


Po dość udanej próbie z ubiegłego tygodnia w ten weekend zrobiłam ponowne podejście do chrupkiej pizzy niskowęglowodanowej. Nie pomyślcie sobie, że jestem zadufana w sobie i bardzo zarozumiała, ale ten eksperyment na głowę pobił efekt ubiegłotygodniowej pizzy. Pizza w wydaniu z tego weekendu ma bazę z odtłuszczonych mąk słonecznikowej (tej jest większość) i fistaszkowej (tej jest mniej, to mąka z orzeszków ziemnych, tych samych, z których robi się masło orzechowe).
Ciasto pizzy z tego przepisu jest niesamowicie kruche, chrupiące, i bardzo aromatyczne - pachnie jak przypieczona skórka chleba słonecznikowego kiedy niesie się jeszcze ciepły bochenek tuż po wyjściu z piekarni (prawda, że wtedy właśnie smakuje najlepiej?). O ile zapach słonecznika czuć po wyjęciu samego spodu z piekarnika, o tyle po dodaniu dodatków na wierzch daje się im nieco zdominować (na plus). Dobór składników na wierzch jest oczywiście kwestią swobodnego wyboru, ale polecam wykorzystanie zielonych oliwek, bo fenomenalnie komponują się ze słonecznikiem.

Niebagatelne znaczenie miało dodanie do ciasta suszonych pomidorów - to i oregano w dużej ilości nadały ciastu włoskiego charakteru i kuszącego aromatu.

Przy tej okazji kontynuowałam swoje eksperymenty z dodatkami spożywczymi, tym razem sięgnęłam po gumę guar. Dzięki niej ciasto dało się rozwałkować, nie rozpadało się - i to pomimo braku glutenu - do ciasta nie wykorzystałam w ogóle tradycyjnej mąki.

Polecam waszej uwadze nowy (chyba nowy, bo do niedawna nie widziałam go na półkach sklepowych) produkt Indykpolu - Kruchy filet z piersi indyka. Doskonałej jakości mięso bez zbędnych dodatków. Skład tego produktu to: filet z indyka, sól, dekstroza,susz warzywny i białka mleka. W porównaniu do innych produktów z chudego mięsa drobiowego, ten ma doskonały skład. Kosztuje odpowiednio więcej, bo około 35zł za kilogram (cena z Auchan), ale zdecydowanie warto w to zainwestować.

W ramach podsumowania powiem tylko jedno: taka pizza w 100% zaspokaja ochotę na niezdrową, wysokowęglowodanową formę pizzy. Po takim obiedzie odczuwałam pełną satysfakcję jeśli chodzi o smak i konsystencję, a także jeśli chodzi o zawartość białka (sporą) i węglowodanów (wręcz przeciwnie :))



NISKOWĘGLOWODANOWA PIZZA SŁONECZNIKOWO-FISTASZKOWA

Pomysł: FitFoodFan 
Wartości odżywcze na 1/2 pizzy o średnicy 26cm (Spód, bez dodatków)285kcal, 25g białka, 13,2g węglowodanów, 14.1g tłuszczu

Składniki (1 pizza 26cm)


Składniki na wierzch, u mnie: 

Wykonanie 
  • Suszone pomidory, jeśli są suche - namoczyć w wodzie, osączyć i pokroić na drobne kawałki. Pomidory w zalewie oliwnej porządnie osączyć z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku i też pokroić na kawałki.
  • Wymieszać w misce wszystkie składniki ciasta, ugnieść na jednolitą, lśniącą masę - powinna łatwo odchodzić od brzegów miski.
  • Ułożyć kulę ciasta między dwoma kawałkami folii spożywczej i rozwałkować tak cienko jak się da - ciasto będzie chrupkie, o ile surowe nie będzie grubsze niż 1mm
  • Gotowy spód wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na 7 minut
  • Na gorącym spodzie rozsmarować szybko sos pomidorowy i rozłożyć pozostałe składniki, wstawić do piekarnika jeszcze na 7 minut
  • Gotowe!

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Uniwersalny przelicznik kuchennych miar i wag czyli ile waży filiżanka mąki, ile to jest 1 oz oleju i jak przeliczyć F na C?

Wiem, że wiele spośród Was równie często jak ja sięga do anglojęzycznych przepisów. Niby każdy wie ile to uncja, ale gdy czytam przepis zawsze szukam w internecie kalkulatora miar i wag aby sprawdzić czy dobrze liczę. Podobnie z temperaturami pieczenia – tu akurat czuję się bardziej usprawiedliwiona, bo przeliczanie stopni Celsjusza na stopnie Fahrenheita jest nieco bardziej skomplikowane niż proste przemnożenie/podzielenie, ale i tak jest to wiedza na poziomie szkoły podstawowej ;) Aby ułatwić sobie i Wam raz na zawsze dopasowywanie przepisów anglosaskich do naszego systemu wag i miar objętości przygotowałam listę z odpowiednikami – korzystajcie :) z  Obj ętość - z fili żanki na mililitry (wielkości podane w filiżankach (cup), łyżkach (TS – tablespoon) lub łyżeczkach (ts – teaspoon)  1 filiżanka = 16 łyżek = 48 łyżeczek = 240 ml 3/4 filiżanki = 12 łyżek = 36 łyżeczek = 180 ml 2/3 filiżanki = 11 łyżek = 32 łyżeczki = 160 ml 1/2 filiżanki = 8 łyżek = 24 łyżeczki = 1

Lekkie sosy do makaronu z Lidla czyli na co warto polować w Tygodniu Włoskim

Pamiętacie zapewne, bo nie raz dałam się Wam poznać od tej strony, że jestem fanką zakupów w Lidlu. Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej składu produktów lista moich ulubionych produktów z Lidla musiała się nieco skurczyć, ale wciąż udaje mi się znaleźć czasami coś ciekawego. Dziś chciałabym się z Wami podzielić włoskimi sosami, które są od czasu do czasu dostępne - jak widać zaopatrzyłam się w pokaźny zapas bo ostatnio skończyły mi się szybciej niż sądziłam. Jeśli często jadacie mięso, makaron lub warzywa i nie macie pomysłu co do nich dodać, a chcecie, by było to szybkie, gotowe, dostępne od ręki i - co najważniejsze - o dobrym składzie, to zdecydowanie polecam Wam te sosy. Wśród produktów popularnych marek w cenach dobrze poniżej 10zł za słoik nie znalazłam dotąd produktu o tak dobrym składzie. Wybrałam 4 sosy, spośród których 3 mają raczej łagodny smak: Sugo alla Toscana - sos pomidorowy z wędzonym boczkiem Sugo alla Siciliana - sos pomidorowy z bakłażanem i serem Gr

Chleb jakiego nie znacie czyli jak wykorzystać pulpę z sokowirówki

O tym, że soki z warzyw są kopalnią cennych składników każdy wie (no, prawie każdy). O tym, że dość łatwo jest je zrobić wie ten, kto próbował. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy jest sens robić soki warzywne, skoro tak wielką część wykorzystanych warzyw trzeba wyrzucić? Gdyby ta część była kompletnie bezwartościowa a wszystkie cenne składniki kumulowały się w soku, nie byłoby problemu - ale tak nie jest! Pulpa pozostająca po zrobieniu soku z marchewki, buraczków czy selera jest tak samo, jeśli nie bardziej cenna niż sok. W procesie robienia soku z warzyw wszystkie węglowodany (głównie cukry) trafiają do soku - pozostała pulpa warzywna nie zawiera węglowodanów. Jednocześnie w soku z warzyw nie ma ani grama białka - całe białko pozostaje w pulpie! To oznacza, że pulpa jest uboga w proste węglowodany za to bogata w cenne białko :) W efekcie 1 kromka buraczkowego pieczywa ma mniej niż 1,5g węglowodanów i prawie 3,5g białka. Piękne proporcje! Wymyśliłam jak wykorz